15 Mayıs 2015 Cuma

Otacı Makyaj Temizleme Suyu ve Liebe Cosmetics Organik Pamuk
Makyaj diyince aklımıza fondötenler, rimeller, rujlar, kalemler geliyor değil mi? Temizleme kısmını hiç düşünmeden, önemsemeden geçiyoruz. Makyaj malzemelerinin kalite ve içeriğine ne derece önem veriyorsak, makyaj temizleyicimize de o derece önem vermemiz gerekiyor aslında. Vücudumuza aldığımız her madde bizim sinir sistemimize kadar etki edebiliyor....

Aldığım her ürünün mutlaka içeriğini okurum, uzun zamandır makyajımı temizlemek için bebe yağı ve su karışımı kullanıyordum, çünkü piyasada satılan tüm makyaj temizleyicilerin içinde ya paraben çeşitleri ( etil - metil ), EDTA, ya da alkol gibi zararlı maddeler var. En pahalı, en güvenilir marka dediğiniz markaların ürünlerinde bile, ve hatta organik, doğal ürün sattığını iddia eden markalar dahil ! Uzun bir arayıştan sonra sonunda aradığım ürünü buldum demiştim !! 

                        

Sloganı: "Cildi tahriş etmeden, zarar vermeden, hassas olarak, ovalama ve durulamaya gerek kalmadan makyajı temizler ve nemlendirir. Parfüm içermez, ciltte parfüm alerjisi yapmaz"  Göz, dudak ve yüzde kullanılabilir. Kuruluk, yağlılık, ağırlık, kalıntı ve rahatsızlık hissi vermez, göz yakmaz. Su bazlıdır. Kullanmadan önce çalkalama gerektirmez.
* Su bazlıdır.
* Paraben içermez.
*Yabani kadife çiçeği ile cildi nemlendirir, yumuşatır, yatıştırır.
*Alkol içermez, cildi kurutmaz.
*Göz, dudak ve cilt temizliğinde kullanılabilir.
*İstenirse durulanmayabilir.
*Parfümsüzdür, ciltte parfüm alerjisi yapmaz
*%100 doğal kökenli Ecocert Sertifikalı organik temizleyici madde içerir.
*Oftamolojik testleri yapılmıştır.
* Dermatolojik testleri yapılmıştır.
*Hayvansal kökenli maddeler içermez.
* Hayvanlar üzerinde test edilmeden geliştirilmiştir.
Buraya kadar herşey çok güzel, tabiki hiçbirimiz bu ürünü satın alırken içeriğindeki maddeleri araştırmıyoruz.
Ürün içeriğine baktığımızda;
Deionized Water, Polyglyceryl-4 Laurate/Sebacate , Vegetable Glycerin, Yabani Kadife Çiçeği Ekstresi, Metilizoteilazolin, Chlorphenesin

Ben içerikteki maddeleri tek tek araştırdım, tek bir madde dışında hepsi gayet normal...;

Deionized Water (Saf Su):  Saf su, laboratuvarlarda kullanılan su; organik ve inorganik maddelerden arındırılmış damıtık (distile). Hemen her çözelti ve çalışma damıtık su ile yapılır. Çeşme suyu  kullanılmışsa bunu belirtmek gereklidir. Pratikte en fazla bir defa damıtılmış su kullanılır. Ancak özel durumlarda iki defa damıtılmış su ile çalışılmaktadır. İkinci damıtma camdan yapılmış özel aygıtlar içinde yapılır. Damıtık su elde edildiğinde sterildir, ancak çok kere azotlu maddelerle bulaşık olabilir, hatta damıtma cihazının yapısından gelen eriyebilir tuzlar da içine karışabilir. Tek damıtmanın yetersiz görüldüğü özel durumlarda iki kez damıtılmış su ile çalışılmaktadır. İkinci damıtmadan önce suya kalsium permanganat eklemek organik artıkların uzaklaştırılmasını sağlar.Saf su iletken değildir. (Vikipedi'den alıntıdır)

Chlorpenesin (Maolate, Musil): Genellikle kas gevşetici olarak kas ağrıları ve spazmların tedavisinde kullanılan bir maddedir. Artık bu amaçla kullanılan benzodiazepinler gibi daha güvenilir maddeler (ilaç etken maddesi) olduğundan dolayı chrloropenesin pek kullanılmamaktadır. Bu madde rahatlatma, kaygı azaltma gibi amaçlarla da kullanılmaktadır, aynı zamanda mantar gibi hastalıkların tedavisinde ve bazı antibakteriyal amaçlarla da kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından "antifungal" yani mantar tedavisi amacıyla kullanılan madde olarak sınıflandırılmıştır. (Wikipedia'dan alıntıdır, çeviri bana aittir)

Polyglyceryl-4 Laurate/Sebacate: Doğal olarak elde edilen bir maddedir. Soğuk işlemle elde edilmiş bir çözeltidir, jeller, alkoller, temizleme ürünleri ve deterjan sistemleri içerisinde kullanılabilir. Ecocert tarafından "doğal madde" olarak kabul edilmiştir. Cilde zarar vermez, tahrişe karşı özelliği bulunmaktadır. (yourstrulyorganics.com sitesinden alıntıdır, çeviri bana aittir)

Polyglyceryl-4 Caprylate/Carpate:Lipoholic içeriklerin saf formulasyonlar, çözeltiler haline getirilmesine yardımcı olan bir maddedir. Doğal olarak elde edilir. Soğuk işlemle elde edilmiş  bir çözeltidir, jeller, alkoller, temizleme ürünleri ve deterjan sistemleri içerisinde kullanılabilir. Ecocert tarafından "doğal madde" olarak kabul edilmiştir. Cilde zarar vermez, tahrişe karşı özelliği bulunmaktadır. (yourstrulyorganics.com sitesinden alıntıdır, çeviri bana aittir)


Vegetable Glycerin: Genellikle sabun üretiminde kullanılan bir maddedir. Kozmetik ürünlerin içerisinde "nem" sağlamak amacıyla kullanılır. Hassas ciltlere özel yapılan ürünlerde gliserin sıkça kullanılmaktadır. Gliserin; karbon, hidrojen ve oksijen'in organik bileşimidir. Vegetable gliserin ise sebze yağlarından üretilmiştir.

Velvet Flower Extract: Yabani Kadife Çiçeği Ekstresi

Methylisotiazolinone: Yapılan bazı bilimsel çalışmalara göre "Beyin hücreleri ve gelişmekte olan hücrelerin yok olmasına, fizyopatolojik olarak zarar görmesine neden olan kozmetiklerde "koruyucu" olarak kullanılan bir madde." Güçlü sentetik bir koruyucudur. Kozmetikler, losyonlar, tuvalet kağıtları gibi ürünlerde kullanılır ayrıca alerjiye sebep olabilir. "TOXIC" zehirli madde kapsamına giren bir maddedir. ( Kaynak: Wikipedia, Çeviri bana aittir)

Sonuç olarak piyasadaki hiçbir makyaj temizleme ürününe güven olmayacağını öğrenmiş bulundum:) Bebe yağı + su karışımına devam edeceğim :) Size de öneririm.Liebe Cosmetics Organik Pamuk
Diğer pamuklardan daha yumuşak olduğunu söyleyebilirim:) Rossman'da bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

gonulgulsevim@hotmail.com adresine mail de atabilirsiniz:)

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.